Press "Enter" to skip to content

Tokat İli ve Spora Verdikleri Önem

tinyswan621 0

Tokat İli ve Spora Verdikleri Önem

Eski adı Komana olarak bilinen Tokat, Orta Karadeniz Bölgesi’nin küçük, şirin, hem karasal iklim hem de Karadeniz ikliminin özellikleri taşıyan, dört mevsimin düzenli olarak yaşandığı şehridir. İç Anadolu’nun sadeliğini, güneşini; Karadeniz’in yağmurunu ve heyecanını alan bereketli bir şehirdir. Baştan sona birçok medeniyete ve millete beşik olan Tokat tüm tarih boyunca sürprizlerle dolu bir şehir olmuştur. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahiptir, 900 adımda 900 yıllık bir tarihe tanıklık edilen şehirdir.

Tokat Ili ve Spora Verdikleri Onem
Tokat Ili ve Spora Verdikleri Onem

Tokat Ve Spor

Bu derin ve uzun geçmişinde daima sporu ve spor yapmayı içinde barındıran bir şehir olmuştur. Ayrıca Tokat ilk defa Türkiye’de iddaa oyununun oynandığı ildir. İddaa oynayan kişi sayısı Türkiye’de en çoktur. İddaa siteleri listesi http://chucks85th.com/ adresinden de birçok tokatsporlu canlı iddaa oynamaktadır. Yüz yıllardır çeşitli alanlarda sporcular, bu şehrin bağrından kopmuş ve alanlarında büyük başarılar elde etmiştir. Selçuklu döneminde cirit ve atlı okçuluk için erler yetiştirilmiş, Osmanlı döneminde ise güreş sporuna sporcular yetiştirilmiştir bu topraklarda. Yakın tarihte de birçok sporcuyu ülkeye kazandırmıştır.

Tokat’lı Sporcular

Başta ata sporumuz güreş olmak üzere, futbol, voleybol, hentbol, basketbol, tekvando, karate, judo gibi birçok spor dalında başarılı sporculara sahiptir. Güreşte Hüseyin AKBAŞ ve Ali YÜCEL, tekvandoda İrem YAMAN ve Emre Kutalmış ATEŞ, kick-boksta Ersan TURAN gibi birçok dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonları bu topraklarda doğup, büyüyüp yetişmiştir.

Son dönemlerde eskrim, atlı okçuluk, Geleneksel Türk Okçuluğu, modern okçuluk, yamaç paraşütü gibi spor dallarında da faaliyetler gösterilmiştir. Her yıl düzenlenen Ersan Turan Kick-Boks Turnuvaları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği spor müsabakaları Tokat’ın spora ne derece önem verdiğini göz önüne sermektedir. 2019 yılında atlı okçuluk yarı finalinin Tokat’ta düzenlenmesi Tokat’ın spora çok önem verdiğinin başka bir göstergesidir.

Tokatspor

Voleybolda Belediye Plevne Spor ile başarılara imza atan Tokat,  futbolda da Tokatspor ile boy göstermiştir. Amatör liglerden, profesyonel liglere birçok futbolcusu olan tokat, Tokatspor Futbol Takımı ile çeşitli başarılar elde etmiştir. Taraftarın desteği Tokatspor’u en zorlu günlerinde yalnız bırakmamıştır. Her maçta yoğun bir taraftar grubu Tokatspor’u 90 dakika boyunca desteklemiş, sesleri kısılıncaya kadar ‘Bordo-Beyaz’ tezahüratında bulunmuştur. Gördüğünüz gibi, tarihin her dönemimde Tokat, spora ve sporcuya her daim önem vermiş ve destek olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir